It is currently Fri Nov 22, 2019 6:28 pm

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
 Limite de bile pentru runda sau joc pe durata zilei. 
Author Message
Maior

Post Limite de bile pentru runda sau joc pe durata zilei.
Vor exista limite de munitie in ambele cazuri, si daca se joaca pe runde si daca se joaca cu respawn, pana la indeplinirea obiectivelor sau diferitelor reguli impunse la momentul respectiv.

De exemplu la un joc pe runde vor exista limitari de 200 de bile pe jucator iar acesta nu va mai purta asupra lui bile aditionale. Este un simplu exemplu, taote acestea vor ramane de stabilit ulterior pe masura elaborari unui regulament mil sim.

Thu Feb 19, 2009 2:09 pm
Profile WWW
General

Club: C.S.A.C.
sau va exista un "armurier" care va cara bilele.
oricum, eu nu-s de acord cu limitarea numarului de bile. ca si in "real life" un soldat poate cara cate incaractoare vrea. depinde de el cat de mult vrea sa se incarce cu echipament aditional/ unitie.

Thu Feb 19, 2009 5:58 pm
Profile YIM
Colonel

Mi se pare cam aiurea, daca pot sa car si am ce ... problema mea. Plus ca la airsoft 1 bila = 1 glont numai la CQB, altfel proportia este 3 bile - 1 glont ( frunze si alte figuri ).

Oricum, daca puneti limita si vreti sa vb de mil-sim aveti grija si la tipul armei :D, DMR, team support, etc. Limita se pune in functie de rolul armei in grupa ( grupa e gramada aia de oameni care nu joaca altfel decat fiecare pt el ).

Thu Feb 19, 2009 8:28 pm
Profile YIM
Maior

regulile in linii mari sunt cele oficiale adica sad bunny, eu am zis ca vor fi limitari, OK, dar nu am zis acuma cat se va limita, si iti dai seama ca la un SAW nu o sa il trimiti in lupta cu 200 de bb's deci stai linistit ca limitarile or sa fie pentru toata lumea si or sa fie rezonabile, pentru ca daca iti dau limita de 1000 bb's si tu ai 3 incarcatoare si restul le ai in "pozonare" tot nu este real pentru ca un soltat nu umbla cu 1000 de bb's dupa el. O sa revenim la acest subiect cu limitare si va fi in functie de teren si tipul de joc, dupa cum ziceam dupa fiecare runda ( daca se joaca pe runde ) se va reincarca, deci observi ca SE POATE.

Acesta initiativa este una premergatoare pentru organizarea unui prim joc de mil-sim, dar pana acolo mai este mult de mers.

..si daca pot sa car si am ce..... nu cred ca trebuie sa ne lovim de aceasta problema pentru ca daca x din echima Y va avea numai 300 bb's intr-o runda ( dau un exemplu ) atunci si Z din echipa T va avea tot 300bb's pana acuma mi se pare corect. Daca tu ai incarcatoare pentru toate 300 bb's ok nici o problema, cine are numai unul umbla cu restul de bile la el.

Fri Feb 20, 2009 10:06 am
Profile WWW
Colonel

Post Un mic calcul
Inca n-am observat ca se poate, ceea ce constat e o intentie si as vrea sa se concretizeze in mai mult.

Conform raspunsurilor de aici: http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20081017124303AAjF9b2

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080813034819AAec1Aq

Putem presupune ca un soldat ( m4/m16 ) pleaca de la baza incarcat standard cu 7 incarcatoare totalizand 210 gloante, fara cel din arma. Asta inseamna 240 de gloante in total.

Luand in calcul diferentele dintre woodland si CQB, la CQB o limita rezonabila este de 300 BB's iar la woodland de 700 BB's. Asta pentru un puscas normal.

Pt. SAW: CQB 1000 pe cand woodland > 2500 - 3000

Fri Feb 20, 2009 3:24 pm
Profile YIM
Caporal

Post hehe
E bine ca stabilim reguli, dar cel putin detaliile legate de saw nu stiu daca ne intereseaza atat de mult pt ca nu stiu sa aiba cineva... :) Sau vb strict de clasa?

Sun Feb 22, 2009 1:21 am
Profile E-mail YIM
Colonel

Sun Feb 22, 2009 11:51 am
Profile YIM
Socate

Club: N/A
Post Lassie !
Image

Sun Feb 22, 2009 4:33 pm
Profile
Caporal

Pana acum numai din auzite, si parca am inteles ca nu vine la joaca cu noi...
t3chm4g3 wrote:
Inca n-am observat ca se poate, ceea ce constat e o intentie si as vrea sa se concretizeze in mai mult.

Luand in calcul diferentele dintre woodland si CQB, la CQB o limita rezonabila este de 300 BB's iar la woodland de 700 BB's. Asta pentru un puscas normal.

OK, CQB, nu jucam, ca nu avem unde, din pacate, deci partea aia nu prea ne intereseaza, nu? Limita la 700 bile pe runda cred ca ar insemna mai mult decat se trage acum, fara nici o limitare. Si atunci toata schimbarea consta in faptul ca trebuie sa schimbam incarcatorul din cand in cand, in timpul jocului, daca si atat...

Last edited by utopic on Mon Feb 23, 2009 12:10 am, edited 1 time in total.

Sun Feb 22, 2009 11:57 pm
Profile E-mail YIM
Maior

ideea nu este la numarul de bile cum s-a stabilit ci la tipul de incarcatoare folosite deci neconcludent ca poti sa ai un incarcator sau 10 este alegerea jucatorului.

Mon Feb 23, 2009 9:21 am
Profile WWW
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ]